Skip to main content

Cukrzyca to grupa chorób metabolicznych, których cechą wspólną jest hiperglikemia, a więc zbyt wysoki poziom cukru we krwi. Hiperglikemia może wynikać z niedoboru bądź całkowitego braku insuliny (cukrzyca typu 1) lub z jej nieprawidłowego działania (cukrzyca typu 2). Przewlekła hiperglikemia prowadzi do uszkodzenia, zaburzenia działania i niewydolności różnych narządów, m.in. serca, naczyń krwionośnych, nerek i oczu.

Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób przewlekłych i prowadzi do wielu powikłań. Nierozpoznana lub niewłaściwie leczona, stanowi jedną z głównych przyczyn niesamodzielności, jak również wczesnej umieralności.

Dzięki prawidłowej kontroli i leczeniu cukrzycy pacjent może osiągnąć nie tylko satysfakcjonującą jakość swojego życia, lecz przede wszystkim uniknąć bardzo poważnych, groźnych dla życia powikłań, takich jak m.in. zawał serca, udar mózgu. U zdrowych osób z kolei, regularna kontrola poziomu glukozy we krwi, dobrze zbilansowana dieta oraz aktywny styl życia pomogą zapobiec rozwojowi cukrzycy typu 2, na którą zapadalność rośnie lawinowo na całym świecie.

Z uwagi na postępujący wzrost zachorowań, cukrzyca zaliczana jest do grona jednych z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych.

Czy wiesz, że:

Cukrzycy typu 2 można zapobiegać. Profilaktyka cukrzycy typu 2 obejmuje utrzymywanie prawidłowej masy ciała, odpowiednio zbilansowanej diety oraz aktywności fizycznej.

W ramach zapobiegania cukrzycy typu 2 należy stosować zdrową, dobrze zbilansowaną dietę, unikać węglowodanów prostych oraz niezdrowych tłuszczów trans, które sprzyjają rozwojowi cukrzycy typu 2. Ważne jest także podejmowanie aktywności fizycznej, która nie tylko pozwala utrzymać prawidłową masę ciała, ale też uwrażliwia mięśnie na działanie insuliny.

Cukrzyca w liczbach:

W 2021 roku na cukrzycę chorowało na świecie 537 milionów ludzi (w wieku 20 -79 lat).

W Polsce z cukrzycą mierzy się blisko 3 miliony osób, czyli co 11 dorosły.

Co 8 sekund z powodu powikłań cukrzycy umiera jedna osoba, w tym ponad połowa z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego.

Chorzy na cukrzycę, u których doszło do powikłań sercowo-naczyniowych, mogą żyć nawet 12 lat krócej.

Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna podaje, że w 2021 roku cukrzyca spowodowała śmierć 6,7 mln osób na świecie.

Przewiduje się, że do 2030 roku liczba chorych na cukrzycę wzrośnie do 643 milionów a w 2045 roku do 783 milionów.