Ogólnopolska kampania edukacyjna „Dłuższe życie z cukrzycą” ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat cukrzycy, w tym cukrzycy typu 2 (cukrzyca typu 2 dotyczy 80% diabetyków) oraz groźnych powikłań zdrowotnych związanych z tą chorobą.
Cukrzyca oznacza podwyższony poziom glukozy we krwi, co może wpływać na wiele narządów i układów w organizmie, a to zwiększa ryzyko wystąpienia współistniejących schorzeń. Często przez długie lata choroby nie widać i wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że może mieć cukrzycę. Nawet 80 proc. pacjentek i pacjentów diabetologicznych ma powikłania sercowo-naczyniowe. Cukrzyca uszkadza naczynia krwionośne, dlatego osoby z cukrzycą są bardziej od innych narażone m.in. na udar mózgu, miażdżycę, zawał serca i inne choroby kardiologiczne. U wielu chorych występują choroby współistniejące. Jedną z nich jest niewydolność serca – postępująca choroba, w której serce nie pracuje prawidłowo i nie jest w stanie przepompować ilości krwi wystarczającej do zaspokojenia potrzeb organizmu.
Innym schorzeniem może być przewlekła choroba nerek (PChN) obejmująca zmiany morfologiczne i czynnościowe, które zachodzą w nerkach. Ta choroba przez wiele lat przebiega w sposób utajony, nie dając żadnych objawów klinicznych, a do jej rozwoju przyczynia się nefropatia cukrzycowa. Wczesne wykrycie PChN jest możliwe poprzez wykonanie co najmniej raz w roku oznaczenia stężenia albuminurii i kreatyniny w moczu.
W ramach kampanii realizowane są działania skierowane na poszerzanie wiedzy dotyczącej powikłań cukrzycy, poprawy jakości i długości życia diabetyków, a także akcje z zakresu profilaktyki wśród zdrowych osób.