Skip to main content

Aktualności

Dłuższe życie z cukrzycą – X odsłona kampanii „Piękna, bo zdrowa”

maj 2019 maj 2020 Brak komentarzy

Wszyscy wiemy, że zdrowie jest bardzo ważne. Tysiące osób udowodniło to w weekend 11-12 maja 2019 r., odwiedzając „Miasteczko Kobiet” pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. Wydarzenie zorganizowane z okazji jubileuszowej, X odsłony kampanii społecznej Kwiatu Kobiecości – „Piękna, bo Zdrowa”, miało na celu edukowanie i zwiększenie świadomości Polek i Polaków na temat badań profilaktycznych, już nie tylko tych dotyczących chorób kobiecych.

Wiedząc, jak istotna jest profilaktyka w przypadku cukrzycy, nie mogło tam zabraknąć również strefy naszej kampanii „Dłuższe życie z cukrzycą”. Każdy powinien co jakiś czas wykonać badania profilaktyczne. Jest to bardzo ważne, gdyż część chorób, w tym również cukrzyca, na początku przebiega bezobjawowo. Dlatego też przez dwa dni, pielęgniarki wykonywały w naszej strefie bezpłatne badania profilaktyczne, w tym pomiar poziomu glukozy we krwi oraz ciśnienia tętniczego, edukując przy tym wszystkich odwiedzających wydarzenie. Łącznie przebadano ponad 650 osób. U wielu z nich wykryto niepokojąco wysoki poziom cukru we krwi i zostały skierowane na dalsze konsultacje lekarskie. Jest to dowód na to, że takie działania i kampanie są wciąż ważne i potrzebne.

Celem całej naszej kampanii „Dłuższe życie z cukrzycą” jest również zwracanie uwagi na znaczenie aktywności fizycznej w zapobieganiu i kontroli cukrzycy. O tym, jak ważny to aspekt szczególnie w profilaktyce cukrzycy, przekonywała Joanna Piotrowska, instruktorka fitness oraz trenerka Nordic Walking. Podczas indywidualnych porad, zainteresowani mogli dowiedzieć się, jak w prosty sposób dbać o kondycję fizyczną oraz co może pomóc w zapobieganiu i leczeniu chorób takich jak cukrzyca.

Aktywność fizyczna jest ważnym elementem terapii cukrzycy typu 2. Regularne ćwiczenia wpływają korzystnie na nasz metabolizm. Być może dlatego też w strefie kampanii, tak dużym powodzeniem cieszył się rower stacjonarny, do jazdy na którym zachęcała Odeta Moro, dziennikarka i prezenterka, ambasadorka kampanii edukacyjnych i zdrowotnych. W ten majowy weekend blisko 130 osób przejechało łącznie ponad 200 kilometrów.

Podczas wywiadów na scenie, osoby odwiedzające „Miasteczko Kobiet” mogły wysłuchać ciekawych dyskusji na tematy ogólnej profilaktyki zdrowotnej, w tym także o cukrzycy – jak ta choroba może odmienić życie, zarówno samego chorego, jak i jego bliskich, jakie powikłania niesie za sobą oraz co można zrobić, by jej zapobiec. Na te i inne pytania odpowiedziały Aleksandra Rusin z firmy Boehringer Ingelheim, Joanna Piotrowska oraz Odeta Moro. Na groźne powikłania cukrzycy typu 2, w relacji live, zwróciła także uwagę Beata Stepanow, prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej.

Jak podkreślali organizatorzy podczas wydarzenia „Piękna, bo Zdrowa”, konieczna jest edukacja społeczeństwa na temat zdrowia kobiet, ale i całych rodzin. Cukrzyca to choroba, która dotyka całe rodziny, dlatego też strefa kampanii „Dłuższe życie z cukrzycą” cieszyła się wielką popularnością rodzin i osób w różnym wieku.