Skip to main content

Aktualności

Jeśli nie teraz to kiedy? Ruszaj się i dłużej żyj z cukrzycą

listopad 2021 listopad 2021 Brak komentarzy

JEŚLI NIE TERAZ TO KIEDY?!  –  hasło obchodów Światowego Dnia Cukrzycy 2021 jest także motywem przewodnim wideoklipu kampanii edukacyjnej „Dłuższe życie z cukrzycą”. Chcemy zwrócić uwagę na aktywność fizyczną, dzięki której chorujący na cukrzycę mogą żyć dłużej, a osoby narażone na tę podstępną chorobę mogą jej uniknąć. –  Jeśli nie zrobią nic ze swoim życiem, choroba wkrótce się u nich rozwinie. Nadwaga, otyłość, złe nawyki żywieniowe i brak aktywności fizycznej to główne przyczyny cukrzycy typu 2 – mówi bohaterka filmu Maja Makowska, chora na cukrzycę.  – Na szczęście na każdą z nich mamy wpływ. Wystarczy się ruszyć! Zacząć wprowadzać zmiany w stylu życia.

Maja Makowska, znana jako Sugar Woman, wie, co mówi, bo z cukrzycą zmaga się od 22 lat. Jest najlepszym dowodem, że z cukrzycą można żyć „pełnią życia”: realizować swoje pasje, pracować zawodowo, podejmować takie same aktywności jak osoba zdrowa. Trzeba jednak znać i stosować kilka zasad. Maja sama robi to od lat, a z okazji Światowego Dnia Cukrzycy 2021 dzieli się nimi w wideoklipie, aby więcej osób (nie tylko tych z diagnozą „cukrzyca”) mogło prowadzić długie i lepsze życie.

Kiedy uświadomimy sobie, że co 10 sekund ktoś na świecie zapada na cukrzycę a co 8 sekund umiera z powodu jej powikłań, staje się jasne, że nie można zwlekać. Symptomy takie jak ciągłe zmęczenie i senność, wzmożone pragnienie lub niezrozumiałe wahania masy ciała powinny nas skłonić do natychmiastowego kontaktu z lekarzem. A jeśli potwierdzi cukrzycę, trzeba  jak najszybciej podjąć niezbędne kroki w celu zapanowania nad chorobą. Nie można odkładać leczenia na później, tu przecież chodzi o nasze życie – mówi dr nauk o zdrowiu Beata Stepanow, Prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej, które jest partnerem kampanii „Dłuższe życie z cukrzycą”.

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, której powikłania są szczególnie groźnie i mogą spowodować nagłą, przedwczesną śmierć z powodu np. udaru mózgu, czy zawału serca. Niestety na cukrzycę zapadają coraz młodsze osoby. Pandemia dodatkowo pogorszyła sytuację:  przestaliśmy się ruszać, coraz więcej czasu spędzaliśmy przed ekranami komputerów, a coraz mniej na powietrzu. Ale każda pora jest dobra na zmiany. Trzeba tylko zacząć od zaraz. Choćby od najprostszych a jednocześnie najbardziej efektywnych form aktywności fizycznej, takich jak nordic walking.

Chodzenie z kijkami na świeżym powietrzu to idealne rozwiązanie dla każdego. Mogą je uprawiać młodsi i starsi, zdrowi i chorzy na cukrzycę, zarówno ci wprawieni, jak i początkujący, sami pacjenci, ale też ich rodziny i bliscy. Nordic walking znakomicie wpływa na kondycję fizyczną i psychiczną, dotlenia, przyspiesza przemianę materii i pomaga kontrolować poziom glukozy we krwi oraz redukuje stres – zachęca dr Joanna Piotrowska, instruktorka nordic walking z Europejskiego Stowarzyszenia Jesteśmy Aktywni, liderka jednej z drużyn biorących udział w marszach po dłuższe życie z cukrzycą,

Rusz się od razu. Co masz zrobić jutro, zrób dzisiaj, a jeśli jesteś w bezruchu, zmień to natychmiast – zachęca Sugar Woman. – Ruch to zdrowie, ruch to życie. Ilekroć przypomnisz sobie te słowa, zastosuj je a będziesz żyć dłużej, lepiej i zdrowiej. Bo jeśli nie teraz, to kiedy?

Zapraszamy do obejrzenia wideoklipu „Jeśli nie teraz to kiedy? Ruszaj się po dłuższe życie z cukrzycą!”

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom „Marszów po dłuższe życie z cukrzycą”, w tym instruktorom nordic walking, pielęgniarkom ze Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej oraz przedstawicielom Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków za udział w filmie.