Skip to main content

Aktualności

MASZ CUKRZYCĘ? CHROŃ NERKI!

marzec 2024 marzec 2024 Brak komentarzy

Światowy Dzień Nerek

Co roku, w drugi czwartek marca, z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Nefrologicznego i Międzynarodowej Federacji Fundacji Nerek obchodzony jest Światowy Dzień Nerek. Wydarzenia organizowane tego dnia służą zwiększaniu świadomości na temat roli nerek w organizmie oraz poznaniu sposobów zapobiegania chorobom nerek.

Przewlekła choroba nerek (PChN) dotyka około 850 milionów ludzi na całym świecie, co stanowi ponad dziesięć procent populacji. Stan ten powodowany jest przez postępujące uszkodzenia nerek, co uniemożliwia im prawidłowe funkcjonowanie.  Ponieważ choroba ta jest w większości bezobjawowa aż do późnych stadiów, większość chorych nie zostaje zdiagnozowana i co roku miliony ludzi umierają przedwcześnie z powodu PChN i związanych z nią powikłań.

Cukrzyca a nerki

Podwyższony poziom glukozy we krwi u osób z cukrzycą, może wpływać na wiele narządów i układów w organizmie, a to zwiększa ryzyko wystąpienia współistniejących schorzeń. Jednym z nich może być przewlekła choroba nerek (PChN) obejmująca  zmiany morfologiczne i czynnościowe, które zachodzą w nerkach. Ta choroba przez wiele lat przebiega w sposób utajony, nie dając żadnych objawów klinicznych, a do jej rozwoju przyczynia się nefropatia cukrzycowa (cukrzycowa choroba nerek), czyli uszkodzenie nerek rozwijające się w wyniku zwiększonego stężenia glukozy we krwi.

Działaj wcześnie

W wielu przypadkach, aby zdiagnozować chorobę nerek, wystarczą proste badania krwi i moczu. Osoby z cukrzycą lub nadciśnieniem tętniczym powinny regularnie sprawdzać stan swoich nerek. Wystarczy poprosić lekarza o skierowania na badania takie jak: GFR (w krwi) i ACR (w moczu). Wskaźniki te pozwalają na ocenę wydolności tego narządu. Wczesne rozpoznanie potencjalnych powikłań, spowoduje wcześniejsze podjęcie leczenia i tym samym pomoże ograniczyć poważne konsekwencje zdrowotne.