Skip to main content

Aktualności

Światowy Dzień Cukrzycy 2017

listopad 2017 maj 2020 Brak komentarzy

Na początku listopada, z okazji Światowego Dnia Cukrzycy 2017, w jednym z warszawskich wieżowców odbyło się wydarzenie pt. „12 wspaniałych rzuca wyzwanie cukrzycy”, organizowane w ramach kampanii „Dłuższe życie z cukrzycą”. Inicjatorem kampanii jest firma Boehringer Ingelheim, a partnerami Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Stowarzyszenie Aktywni z cukrzycą oraz portal mojacukrzyca.org. Eksperci alarmują, że chorzy na cukrzycę, u których doszło już do powikłań sercowo-naczyniowych, mogą żyć aż o 12 lat krócej – akcja z okazji Światowego Dnia Cukrzycy miała zwrócić uwagę na profilaktykę, właściwą kontrolę cukrzycy i zapobieganie najgroźniejszym powikłaniom choroby.

W wydarzeniu wzięło udział dwunastu uczestników, m.in. Maciej Dowbor – dziennikarz, prezenter, triathlonista, Adrianna Palka – lekkoatletka, trenerka, Krzysztof Wieszczek – aktor, triathlonista, członkowie Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Aktywni z cukrzycą i Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Uczestnicy pokonali 12 pięter budynku, a na mecie zaprezentowali „Deklarację 12 zasad w walce o dłuższe życie z cukrzycą”. Symboliczny bieg pokazał, że aktywne i dłuższe życie z cukrzycą jest możliwe i że warto rzucić wyzwanie cukrzycy! Patronat nad akcją objęło Polskie Towarzystwo Diabetologiczne.

„Deklaracja 12 zasad w walce o dłuższe życie z cukrzycą” została opublikowana na stronach internetowych organizacji pacjenckich, a także kilka dni po wydarzeniu przekazana Ministrowi Zdrowia na wspólnym spotkaniu z przedstawicielami tych organizacji.

Niedopuszczenie do powikłań sercowo-naczyniowych takich jak zawał serca czy udar mózgu, zdrowy styl życia, aktywność fizyczna, zrównoważona dieta to tylko część z dwunastu zasad w walce o dłuższe życie z cukrzycą – tłumaczy Anna Śliwińska, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. – Te zasady to nie tylko zalecenia dotyczące profilaktyki. To kierunkowskaz dla wszystkich, którzy nie chcą zachorować i dla tych, którzy już się z chorobą zmagają. Świadomy pacjent, który zna przyczyny, konsekwencje, narzędzia do walki z cukrzycą może być partnerem dla lekarza, współodpowiedzialnym za efekty leczenia – dodaje Anna Śliwińska.

Życie z cukrzycą może być nie tylko dłuższe, ale nawet ciekawsze. Przeciwności jakie napotykają chorzy mogą często stanowić wyzwanie, które ich wzmocni. Cukrzyca nie jest przeszkodą w osiąganiu celów tak życiowych, jak i zawodowych. – mówi Eugeniusz Śnieżko, Prezes Stowarzyszenia Aktywni z cukrzycą, który na co dzień jest bardzo aktywną osobą.