Skip to main content

Aktualności

„W KÓŁKO” EDUKUJEMY O CUKRZYCY – WARSZTATY EDUKACYJNE W KOŁACH POLSKIEGO STOWARZYSZENIA DIABETYKÓW

maj 2023 grudzień 2023 Brak komentarzy

Kampania „Dłuższe życie z cukrzycą”, wspólnie z partnerami – Polskim Stowarzyszeniem Diabetyków i Stowarzyszeniem Edukacji Diabetologicznej – „w kółko” edukuje o cukrzycy i jej powikłaniach.

Tym razem planujemy odwiedzić kilka lokalnych Kół Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, aby w niewielkim gronie porozmawiać z osobami chorującymi na cukrzycę o tym jak wygląda ich codzienne życie z chorobą, co sprawia im trudność, czy ktoś ich wspiera. Dwa pierwsze spotkania, w Międzyrzecu Podlaskim oraz Tucholi, już za nami.

Wykładów na temat zdrowia jest bardzo dużo, a nam zależało, aby wydarzenia organizowane przez nas angażowały uczestników do rozmowy, zachęcały do wymiany doświadczeń, do wzajemnego zrozumienia i motywacji. Sama choroba jest sprawą niezwykle indywidualną, jednak różne rzeczy i tematy z nią związane okazują się być wspólne dla grupy, w której łatwiej się z nimi mierzyć.

W tych rozmowach niewątpliwie dużym wsparciem okazała się również prowadząca warsztaty – dr nauk o zdrowiu Beata Stepanow – prezeska Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej, ale przede wszystkim pielęgniarka diabetologiczna, która każdego dnia rozmawia z diabetykami, poznaje ich historie, „w kółko” ich edukuje i wspiera. Swoją wiedzą i doświadczeniem pani Beata dzieli się również w Poradniku dla pacjenta diabetologicznego pt. „12 wskazówek jak dłużej żyć z cukrzycą”, przygotowanego w ramach kampanii Dłuższe życie z cukrzycą.

Poradnik można bezpłatnie pobrać ze strony kampanii TUTAJ.

Edukacja w obszarze cukrzycy typu 2, szczególnie ta skierowana na zwiększanie świadomości pacjentów na temat zagrożeń ze strony układu sercowo-naczyniowego, tj. zawał serca czy udar mózgu, jest niezwykle ważna i potrzebna. Dlatego my będziemy „w kółko” edukować, aby chorzy wiedzieli co robić i dłużej żyć!

Miedzyrzec Podlaski

Tuchola

W jesiennej edycji warsztatów gościliśmy w Koźminie Wielkopolskim oraz Miechowie.

W tegorocznych spotkaniach łącznie uczestniczyło ponad 100 osób z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Były to zarówno osoby z cukrzycą jak i ich bliscy.

Uczestnicy spotkań dostali materiały edukacyjne na temat cukrzycy oraz mieli możliwość indywidualnych rozmów z dr nauk o zdrowiu Beata Stepanow.

Koźmin Wielkopolski

Miechów