Skip to main content

Aktualności

Wyniki konkursu „Poskromienie cukrzycy”

listopad 2019 kwiecień 2020 Brak komentarzy

4 listopada 2019 r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu artystycznego pod hasłem „POSKROMIENIE CUKRZYCY”, który został zorganizowany w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Dłuższe życie z cukrzycą”.

Konkurs plakatowy „POSKROMIENIE CUKRZYCY” adresowany był do studentów uczelni artystycznych w Polsce. Zadaniem konkursowym było przygotowanie pracy w formie plakatu, który miał nawiązywać do tematu konkursu „POSKROMIENIE CUKRZYCY” i zwrócić uwagę na najgroźniejsze powikłania cukrzycy, takie jak udar mózgu czy zawał serca.

Mecenasem i przewodniczącym jury konkursu był Andrzej Pągowski – artysta grafik, autor plakatów zapowiadających sztuki teatralne. W jury zasiedli również: Anna Śliwińska – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Jerzy Magiera – portal mojacukrzyca.org oraz Aleksandra Rusin-Mieniewska z firmy Boehringer Ingelheim, która była inicjatorem konkursu.

Parafrazując Szekspirowski tytuł „Poskromienie złośnicy” postawiliśmy pytanie: Jak POSKROMIĆ CUKRZYCĘ? I o odpowiedź poprosiliśmy studentów Akademii Sztuk Pięknych i kierunków artystycznych na uniwersytetach z całej Polski. Zależało nam, by powstały prace artystyczne, które zwrócą uwagę społeczeństwa i mediów na cukrzycę, a w szczególności na jej poważne konsekwencje” – mówi Aleksandra Rusin-Mieniewska, członkini jury konkursu.

Cukrzyca to choroba, która dotyka 3 mln osób w Polsce, z czego aż 30% osób nie wie, że choruje. Nadwaga, otyłość i brak aktywności fizycznej to główne przyczyny występowania cukrzycy typu 2, która dotyczy ponad 80% chorych. Niestety zapadają na nią coraz młodsze osoby. Cukrzyca prowadzi do wielu groźnych powikłań, wśród których są m.in. tak poważne choroby sercowo-naczyniowe jak udar mózgu czy zawał serca. Dlatego w ramach kampanii „Dłuższe życie z cukrzycą” prowadzone są działania edukacyjne, które mają na celu zwiększanie wiedzy na temat samej choroby, tego jak jej zapobiegać i jak radzić sobie z nią na co dzień.

Zgłoszenia prac konkursowych docierały z całej Polski, łącznie przyjęto ponad 50 plakatów.

Decyzją jury nagrodę główną otrzymał: Szymon Łacheta (Uniwersytet Śląski, Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji, kierunek Grafika). Dodatkowo przyznano 5 wyróżnień dla: Joanny Mazur (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, kierunek Grafika), Martyny Jakubowskiej (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, kierunek Grafika warsztatowa), Katarzyny Nachman (Instytut Sztuki Uniwersytetu Śląskiego, Wydział Artystyczny), Evy Pyshnyk (UMCS Lublin – Wydział Artystyczny, kierunek Grafik) i Karoliny Piotrowskiej (ASP Warszawa, kierunek Malarstwo).

Dziękujemy wszystkim, którzy przygotowali prace konkursowe. Wyróżnionym serdecznie gratulujemy!

Zwycięskie plakaty będzie można obejrzeć m.in. podczas obchodów tegorocznego Światowego Dnia Cukrzycy i innych wydarzeń edukacyjnych prowadzonych w ramach kampanii.