Kampania „Badaj Się i Lecz!” powstała z potrzeby chwili. Pandemia spowodowana wirusem SARS-CoV-2 wywołała dezorientację społeczną szczególnie niebezpieczną dla osób zmagających się z przewlekłymi chorobami, które nie wiedzą czy lub jak mogą szukać pomocy medycznej. Celem kampanii jest uświadomienie Polakom, że kontynuacja terapii chorób przewlekłych, jak również wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia są niezwykle istotne również podczas pandemii COVID-19, a zaniechanie tych działań może mieć groźne skutki zdrowotne. Choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, czy choroby płuc nie zniknęły, a chorzy nagle nie wyzdrowieli. Jednak część osób unika lekarzy, przychodni czy szpitali.
Kampania „Badaj Się i Lecz” kieruje swoje przesłanie do wszystkich zaniepokojonych swoim stanem zdrowia, szukających wskazówek i wiarygodnych informacji. Kampania zachęca do kontaktów z lekarzami szczególnie osoby chorujące przewlekle, ale także te, u których pojawiły się niepokojące objawy mogące sugerować jakieś schorzenie, jednocześnie wyjaśniając skutki zaniechania leczenia, czy koniecznej diagnozy.
W ramach kampanii planowana jest m.in. emisja spotów telewizyjnych i radiowych (już od 21 września na antenie radiowej Jedynki), artykuły prasowe i internetowe publikowane w mediach ogólnopolskich i regionalnych, podcasty i live’y z ekspertami na stronach www i profilach partnerów kampanii oraz aktywność w mediach społecznościowych. Warto szukać informacji w internecie, wpisując #BadajSieiLecz.